niedziela, 28 sierpnia 2011

I pragnienie znika ..

Egipcjanie mawiają: „Jeśli napijesz się wody z Nilu, na pewno powrócisz do Egiptu”. Brzmi sympatycznie, ale bezpieczniej jest napić się jednak czegoś innego (:

Do jedzenia w Egipcie podaje się zawsze wodę, herbata podawana jest tradycyjnie po obiedzie. A wodę pije się oczywiście bardzo zimną.
Kawa i herbata ..
Herbata – szaj – serwowana jest wraz z deserem. Egipcjanie lubują się w herbacie mocnej, którą podaje się z odrobiną świeżej mięty, nana. Zaraz na drugim miejscu jest ahwa turki, czyli kawa po turecku. Napój ten można podać bez cukru, co określa się mianem sada, z jedną łyżeczką cukru – mazut lub bardzo słodką – zijada. Często przyprawia się ją także kardamonem i niewielką ilością gałki muszkatołowej. Kawę przygotowuje się w specjalnym dzbanuszku, kanaka, do którego się wlewa wodę, by podgrzać ją na ogniu, następnie dodaje się jedną łyżeczkę kawy i odpowiednią ilość cukru. Po wymieszaniu mikstury należy zaczekać do zagotowania, usuwając dzbanek z palnika, jak tylko kawa zacznie się gotować i podnosić z pianką. Z taką właśnie pianką należy wlewać ją do filiżanek.
Na zimno ...
Inne popularne napoje to orzeźwiająca herbata karkade (najlepiej smakuje schłodzona, ale pija się ją też na ciepło – jest to kwaskowaty napar z kwiatów hibiskusa), herbata cynamonowa – erefa, anyżowa – jansun, a także amar ad-din, czyli napój morelowy przygotowywany najczęściej z kandyzowanych moreli. Mieszkańcy Egiptu piją też chętnie tamr hindi – napój z daktyli, który roznoszą w dużych cynkowych dzbankach uliczni sprzedawcy. Na dzbanku zawsze widnieje nazwa soku i jego cena (0,25 funta za kubek). Nie muszę chyba przypominać o rewelacyjnych sokach ze świeżych owoców. Świeżo wyciskany sok asir jest tani i niezwykle orzeźwiający. Oferta zależy jednak od pory roku, ale najpowszechniej dostępny jest asir lajmun (sok ze świeżej cytryny lub limonki), który często słodzi się przed podaniem. Zwykle można wypić też asir burtugan (świeży sok wyciśnięty z letnich lub zimowych pomarańczy), gazar (z marchwi) oraz gawafa (ze słodkiej gujawy). W zależności od sezonu można również kupić czerwony sok asir ruman (z granatów), farawla (z truskawek) oraz przepyszny i gęsty asir manga (z mango), którego miąższ zatyka nam słomkę. Stoiska oferują też asab (sok z trzciny cukrowej, o którym pisałam już wcześniej). Latem sprzedawcy zachęcają też do wypicia ersoos (soku z lukrecji).
Alkohol? ..
Islam zakazuje spożywania napojów alkoholowych, jednak w większości hoteli i w nocnych lokalach rozrywkowych serwuje się trunki z całego świata. W centrum Kairu znajduje się nawet koptyjska kawiarnie, gdzie sprzedaje się oprócz lokalnego piwa Stella, egipskie wino.
Wytwarzane miejscowo piwo Stella jest bardzo smaczne (i dość „lekkie”). Droższe gatunki Stella Export i Stella Premium są mocniejsze, podobnie jak lepszej jakości piwo Saqqara (wolę smakowo Stellę (: ).
Wina: Cru des Ptolemees to białe wino z winorośli pinot blanc. Rubis d’Egypte to wino różowe, a Omar Khayyam – czerwone, wyrabiane z winogron cabernet sauvignon. Lepsze jest jednak wino Grand Marquis, białe i czerwone. Dziś Egipt wytwarza nawet własnego „szampana” pod nazwą Aida. Wino z importu jest droższe niż produkowane na miejscu.
Z wyjątkiem bezpiecznego zibib, egipskiego ouzo, miejscowych wódek o inspirujących nazwach Dry Gin, Marcel Horse, Ricardo, czy Johnny Talker należy raczej unikać (;

przy pomocy: Podróże marzeń - Egipt (GW), A.Grajewski "Życie codzienne w Kairze", Egipt. Cuda świata (Rz).

Stella :)

soczek z mango :))
karkade!
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiNp_DmSMFNVWXLgFlCh6LqrIJehoC1kpuhvbrbgfUzE7m4ttlo1FqL_JDATIWwmcP7OGdAI6-L7p4CgGx88CUJw-dD6XK2i-ZQcqRZ-nt6Q8aW0l21ejhXrC6URyLS0BQEH3Loc5m_J21y/s1600/061222-hibiscus_karkade.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz