wtorek, 23 sierpnia 2011

Ramadan - ciężka próba dla muzułmanina ..

Święty miesiąc ramadan od pobożnego muzułmanina wymaga dużych poświęceń, zwłaszcza, gdy przypada na czas największych upałów, co zdarza się, co kilkanaście lat.

Dziewiątym miesiącem muzułmańskiego roku jest święty miesiąc ramadan. Świąteczny charakter nadano mu na pamiątkę objawienia Mahometowi pierwszych wersetów Koranu. Wydarzenie to jest ważne dla wszystkich muzułmanów, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać zwyczajów narzucanych przez tradycję. Jednak, podobnie jak w wypadku innych świąt religijnych, i tu zdarzają się wyjątki. Pościć nie muszą ludzie chorzy, dzieci, podróżujący, chorzy psychicznie, kobiety w ciąży lub podczas menstruacji. Te ostatnie nie są zupełnie zwolnione od obowiązków ramadanu - kiedy poczują się lepiej, muszą wykonać wszystkie czynności przypisane do tego święta.
Najważniejszym obowiązkiem jest post. Przypuszcza się, że tę formę świętowania islam przejął od chrześcijaństwa i judaizmu. Przez cały miesiąc, od świtu do zmierzchu, każdy powinien wstrzymywać się od jedzenia, picia, palenia tytoniu i stosunków seksualnych. W gorącym klimacie Egiptu najtrudniej jest przestrzegać zakazu picia, toteż najczęściej muzułmanie ograniczają jedynie spożycie napojów, pijąc niewielkie ilości wody. Każdego dnia ramadanu powinno się jeść tylko dwa posiłki - przed wschodem słońca suhoor, a po zachodzie iftar. Przestrzeganie postu nie ma na celu wkupienia się w łaski Allaha, ale wewnętrzne oczyszczenie sprzyjające spokojowi duszy. Ci, którzy poszczą, wchodzą do raju z bramy ar-Rajan (gdzie raj ma 8 bram, piekło 7, a odległość między bramami wynosi 70 lat). Inną powinnością w tym czasie jest pielgrzymka (hadż) do Mekki, czyli miejsca urodzenia Proroka, którą każdy muzułmanin powinien odbyć przynajmniej raz w życiu. Jednak im więcej razy wyznawca islamu wybierze Ramadan na świętą pielgrzymkę, tym większe szanse na wybawienie.
Ramadan po arabsku oznacza "palący". Miesiąc nazwano tak, bo u zarania ery muzułmańskiej przypadał na porę dokuczliwych letnich upałów. Wyznawcy islamu mierzą czas jednak według kalendarza księżycowego, co powoduje, że według kalendarza słonecznego w kolejnym roku początek każdego miesiąca przypada o 11 dni wcześniej. Święty miesiąc może więc równie dobrze wypadać zimą, jak i latem.Miesiąc postu końcu uroczysty Id al-Fitr.
Ramadan w kolejnych latach:
2011 - 1-30 sierpnia
2012 - 20 lipca-18 sierpnia
2013 - 9 lipca - 7 sierpnia
2014 - 28 czerwca - 27 lipca
2015 - 18 sierpnia - 16 lipca itd.

Modlitwa z okazji ramadanu:
O Boże, oto miesiąc ramadan,
w którym zesłałeś nam
Koran jako wskazanie dla ludzi.
Oto miesiąc pobożnych praktyk,
powrotu do Ciebie,
pokuty, przebaczenia i zmiłowania.
O Boże, wesprzyj mnie
swą łaskawą pomocą 
i przywiedź mnie w ten sposób
do posłuszeństwa wobec Ciebie.

przy pomocy: Egipt. Cuda świata.
http://www.mosquee-lyon.org/IMG/Ramadan_1.jpg

***
To teraz parę słów ode mnie (: 
Ci którzy naprawdę dość aktywnie (w sensie zwiedzania jak i imprezowania) chcą spędzić wakacje - odradzam wyjazd w okresie ramadanu. W tym czasie byłam w Hurghadzie. W ciągu dnia sklepy i coffee shopy są pozamykane, ciężko nawet jest doładować telefon. Życie rozkwita często dopiero po iftarze, ale i też nie cieszcie się za bardzo, bo Egipcjanie potem dość szybko zamykają bary i sklepy (czasem nawet już o 24, czy 1 w nocy) i śpieszą na suhoor. Ruch na ulicy się zmniejsza, giną w mroku gdzieś wszystkie dźwięki, zapada dziwna cisza. Po tej ciszy słychać już tylko azaan, który oznajmia, że jest już czas modlitwy i trzeba zacząć pościć.
Ja jestem pod wielkim wrażeniem jak widzę jak radzą sobie ludzie, którzy w upale pracują na otwartym słońcu. Spędziłam ponad 3 godziny na palącym słońcu próbując nie pić. Po powrocie tak dorwałam się do dystrybutora z napojami, że ciężko było mnie od niego odkleić ..  
Egipcjanie też różnią się między sobą tak samo jak i my chrześcijanie - są tacy, co przestrzegają zasad jak i Ci, co nie. Często w hotelu animatorzy, czy inni "boy'e plażowi" proszą o przyniesienie czegoś do picia, bo nikt im nie da podczas Ramadanu. Butelkę wody wypijają w kilka sekund. Jednak są też tacy, którzy przestrzegają zasad aż za bardzo i np. nawet wypluwają ślinę, żeby jej tylko nie połknąć.  
Bardzo podoba mi się pomysł "stołów miłosierdzia", przy którym iftar mogą zjeść najbiedniejsi.

Oto kilka zdjęć ukazujących Hurghadę podczas Ramadanu:

 tablica przed coffee shopem Ali Baba

słodkości Ramadanowe w cukierni 
(w sklepach możecie zobaczyć takie koszyczki z daktylami nadziewane orzechami - to specjał dostępny tylko i wyłącznie w tym okresie).


armatka - podobno kiedyś oznajmiała początek i zakończenie postu
(atrapa w Senzo Mall)

lampion fanoose - tradycyjny wykonany ręcznie z metalu i szkła, oświetla całe miasta.
Jest to znak rozpoznawczy - pojawia się nawet miesiąc wcześniej. 
Wzory zmieniają się wraz z modą - często są to kwiaty, czy też kaligrafia.
(Senzo Mall)

4 komentarze:

  1. trzeba byc zdrowo zrytym, zeby wypluwac sline, to tylko gra a tak naprwde to nie znam bardziej zrytych beretow niz muslimow

    OdpowiedzUsuń
  2. jaki to ma sens, np nie jesc i nie pic caly dzien, a po zachodzie slonca nazrec sie jak swinie. gdzie w tym zjednoczenie z biednymi i glodnymi. lepiej niech wspomagaja im w codziennym zyciu a nie udaja ze lacza sie z nimi w cierpieniu

    OdpowiedzUsuń
  3. Kasia adegoke - spróbuj przez 30 dni w miesiącu letnim nie pić i nie jeść od wschodu do zachodu słońca, czyli 19 godzin w Polsce i wtedy możesz się wypowiedzieć na ten temat. Po takim poście człowiek jest opadnięty z sił,boli go głowa a żołądek jest tak ściśnięty, że nie da rady dużo zjeść i wypić. Wiem o czym mówię bo jestem muzułmanką. Ramadan jest również czasem na pomoc biednym,nie sam post ale właśnie jałmużna datki są w tym czasie bardzo ważne. Zresztą ogólnie w islamie bardzo ważne jest pomaganie biednym.

    Najwięcej mają do powiedzenia Ci, którzy posiadają najmniejszą wiedzę.

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. A gdzie jest orginał koranu? czy nie był przypadkiem kilkakrotnie zredagowany i dopisyany a nastepnie po tym prawie wszystkie orginały spalone? a dlaczego mowi sie Mahomed został "wniebowziety" z Jerozolimy podczas gdy nie mam w koranie ani raz cytowanego nazwy miasta Jerozolima?

    OdpowiedzUsuń